استرالیا قول تامین انرژی ژاپن را دادبه گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه خبری کیودو نیوز، «مادلین کینگ» وزیر منابع استرالیا در مصاحبه ای که اخیرا با این رسانه پیش از سفر به ژاپن از امروز یکشنبه تا سه شنبه هفته جاری دارد، گفته بود هرگونه مداخله ای در بازار گاز مایع طبیعی که مورد توجه دولت است هیچگونه تاثیری بر قراردادهای صادرات دراز مدت با ژاپن نخواهد گذاشت.  

وی در ادامه سخنانش افزود: «ما مصمم هستیم و ضمانت خواهیم داد که راه حل هایی که ارائه شده است تاثیری بر روی تامین ذخایر گاز و زغالسنگ به ژاپن نخواهد گذاشت. استرالیا بر تعهد خود برای تضمین این که صادرات گاز و زغالسنگ همواره در مسیر خود خواهد ماند پایبند است.» 

استرالیا بزرگترین صادر کننده گاز در سال ۲۰۲۱میلادی بود و ژاپن ۴۰ درصد گاز مایع طبیعی خود را از استرالیا تامین می کند.  

قرار است وزیر منابع استرالیا در سفر خود به ژاپن با تعدادی از نمایندگان دولت و کسب و کارها از جمله «یاسوتوشی نیشیمارو» وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت این کشور دیدار کند. وی همچنین قرار است از «کوب» که نخستین حمل کننده هیدروژنی گاز مایع در جهان است در مرز سوئیسو دیدن کند.  

این تضمین ها از سوی دولت استرالیا به ژاپن در میانه بحران افزایش قیمت گاز داخلی در استرالیا اتفاق افتاده است. درحالی که نیروگاه های زغالسنگ قدیمی این کشور کار را متوقف کردند و قیمت گاز مایع به دلیل جنگ اوکراین در بازار جهانی با افزایش قابل توجهی مواجه شده است.  

باوجود این قرار است دولت استرالیا برای کنترل و جلوگیری از افزایش قیمت اقداماتی انجام دهد که هنوز جزئیات آن منتشر نشده است. این درحالی است که هشدارهایی درباره کمبود گاز برای سواحل شرقی این کشور در سال آینده  برای بزرگترین تولید کننده گاز مایع طبیعی جهان پیش بینی می شود.

کارشناسان با رد ادعای مشکلات ذخایر گازی، به افزایش حجم صادرات گاز این کشور در مقایسه با مصرف داخلی اشاره می کنند. به رغم بحران انرژی حال حاضر، مادلین کینگ همچنین احتمال به کارگیری انرژیی هسته ای در سیستم انرژی این کشور را کنار گذاشته و می گوید در دولت کنونی این موضوع مطرح نیست. وی با اشاره به اینکه استرالیا از منابع غنی خود استفاده می کند افزود سرمایه های انرژی های تجدیدپذیر بسیاری در این کشور از جمله انرژی های بادی و خورشیدی وجود دارد که می تواند در آینده جایگزین سوخت های فسیلی شود.  


منبع: https://www.irna.ir/news/84940440/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7-%D9%82%D9%88%D9%84-%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%AF